Mielőtt valaki beiratkozik egy bootcampes képzésre, az egyik legfontosabb kérdés, hogy mire számíthat a képzés után az álláspiacon. Vajon milyennek kell lennie egy frissen végzettnek, hogy felvegyék programozónak? Miben tud segíteni a bootcamp, és mit kell beletenned neked?
A jelentkezőket alaposan megszűrik a bootcampek: vagyis olyanokat vesznek fel tanulni, akikben látják a lehetőséget / potenciált, hogy elvégezzék a képzést, és hogy alkalmasak munkahelyen csoportban munkát végezni. Persze a tesztek nem elegendőek, hogy ezt 100% pontossággal meg tudják állapítani, de komoly munka áll a kiválasztás mögött.
A személyes tapasztalatok azt mutatják, hogy kezdőként nehéz nyitott pozíciókat találni, és ha találsz is, valahogy mégse vesznek fel. Viszont azt nem szabad elfelejteni, hogy a bootcampek dolgoznak a hallgatók elhelyezésén, vagyis aktívan együtt dolgoznak, kapcsolatban vannak cégekkel, így ismerik pontosan a céges igényeket. A hallgatókkal is szorosan együtt dolgoznak a képzés ideje alatt, így sokkal könnyebben tudnak olyan juniorokat ajánlani a partnercégeknek, ahol működhet a kémia, hiszen ma már a szakmai tudás mellett nagy hangsúly kerül a soft skillekre és a team fittségre is. Egy nagy multiban teljesen más környezetet találhatsz, mint egy kkv-nál vagy egy frissen indult startupnál - és teljesen más előnyei és hátrányai is vannak egyiknek meg a másiknak.
A Green Fox Academy 2019 nyarán vezette be az elhelyezkedési garanciát. Vagyis visszafizeti / elengedi a képzés díját, ha fél éven belül nem találsz állást. Több információ erről:
https://www.thegreenfoxacademy.com/junior-programozo-kepzeseink#garancia
A bootcampek nagyon jól összeszedik a programozási alapokat - hiszen a partnerek felé való közvetítés is fontos bevételi forrásuk, hiszen a tőlük származó bevételekkel együtt termelődik ki a teljes költség -, de ezen tudás keveset ér, ha nem tanít meg önálló tanulásra, önálló munkavégzésre, emberi hozzáállásra (már amennyire lehet), önmagad ismeretére, személyiséged kibontakoztatására. A bootcampek a legrövidebb idő alatt a legjobbat akarják belőled kihozni. Bizony ez nagyon kemény munka, számolni kell azzal is, hogy nem bírod ezt a tempót, és ezért lőttek a karrierváltásodnak. De nagy motivációval, kitartással, pozitív hozzáállással, és türelemmel megléphető.
Nos, sikeresen elvégeztem a képzést. Most akkor mi van? Várhatom, hogy elém ugorjon egy álláslehetőség?
Attól még, hogy elvégeztél egy bootcampes képzést, nem jelenti azt, hogy lazíthatsz, sőt!
Egy jó programozó - akár junior, akár senior - folyamatosan képzi önmagát, nincs nyugton. :)
A bootcampek alatt viszonylag sok feladatot lehet megoldani, ezeket a megoldásokat egy "kódmegosztó" portálon (GitHub) érdemes továbbfejleszteni, csiszolni, és akár megmutatni a leendő munkaadódnak, mikor jelentkezel.
Hogy lehetséges önmagunkat továbbképezni? Viszonylag egyszerűen: Udemyn vagy egyéb online képzést kínáló oldalra érdemes feliratkozni, és fejlődni abban a témában, ami érdekel. Még jobban elmélyedni az eddig tanultakban. Vagy olyan fórumokat / oldalakat követni, amik segítenek a fejlődésben, olyan témákat hoznak, amiket érdemes átgondolni. Ilyen Facebook-oldal például a Kezdő Webfejlesztők:
https://www.facebook.com/kezdowebfejlesztok/
Ezen felül minél több tapasztalatot kell gyűjteni. Na de hogyan, ha nincs még munkahelyem?
Green Foxnál van az úgynevezett Húli, ahol a képzést követően gyakorlatot szerezhetsz valós projekteken keresztül. Ez lehet belsős és külsős projekt egyaránt. Ezt már lazán elkönyvelheted szakmai tapasztalatnak.
Oké, elhelyezkedtünk. Tegyük fel, hogy utófinanszírozásban fizetjük ki a képzés díját. Green Fox esetében ha a legrosszabbul állnak csillagaink, akkor 226 100 Ft a nettó keresetünk (bruttó 340 000 Ft a garantált minimum bér) és vissza kell ebből még fizetnünk havonta bruttó 83 962 Ft-ot a Green Foxnak. Akkor fél éven keresztül biztosan 142 137 Ft marad a zsebünkben fizetésként, ez akkor változhat, ha fél év után a cég, ahol elhelyezkedtünk, ad fizetéstemelést, mert értékesnek találja azt a munkát, amit nála végzünk.
Viszont ha már így alakult, akkor a kérdés, hogy mit tehetünk azért, hogy a fizetésünk növekedjen idő múltával, hogy felturbózhassuk ezt az összeget? Egyébként a munkahelyváltás a legkézenfekvőbb válasz erre (1 év után), mert az új munkahely esetében nagyobb fizetést tudunk kérni általában, mint amennyi fizetésemelést adna az első munkaadónk. Ezért alakult ki programozók között a job hopping. Ugyanakkor a meglévő munkáltatóval érdemes elsőként egyeztetni, hiszen egy jó munkahelyet érdemes megtartani.
Szóval elhelyezkedés után, amíg el tudjuk mélyíteni a tudásunkat, még szívni kell a fogunkat, de utána egy nagyon izgalmas felívelő karrierpályára állhatunk. Hát azt kell mondjam, aki ebbe belevág, annak nagyon elhatározottnak és kitartónak kell lennie. Viszont mintegy 2 év után sokkal jobb lehetőségek adódnak, mint általában más karrierek esetében. Ráadásul a fejlesztői scéna / közösség nagy része nyitott, szellemes és humoros gondolkodású. A kezdeti alacsony fizetéssel szemben legalább a jóarc és megértő kollégák kárpótolnak. :)
Rádi Viktor vagyok, mérnök informatikusi diplomával 9 éve dolgozom programozói szakmában. 3 éve szervezek a freeCodeCamp budapesti csoportjának eseményeket. (A freeCodeCamppel ingyenesen tanulhatsz online webprogramozást.) 2017 és 2019 között a Webuni online oktatási rendszerét fejlesztettem, illetve több online kurzust is publikáltam ezen a platformon. 2017-ben létrehoztam a Kezdő Webfejlesztők Facebook-oldalt, aminek mára már több, mint 4000 követője van, itt folyamatosan osztok meg webfejlesztés témában nagyrészt angol nyelvű cikkeket.
2019-ben úgy döntöttem, hogy aktívabban szeretnék az oktatási szektorban részt venni, szeretném testközelből tapasztalni, és nem csak online felületeken. Így a Green Fox Academynél kezdtem el mentorkodni 2019 nyarán.
Nguyen Thanh Tung Tomi gyermekkora óta versenyszerűen karatézik, és sportmenedzsment területen szerzett diplomát. Egy jóbarátja biztatására kezdte el a Green Fox Junior programozó képzését, ahol hamar kiderült, hogy várakozásaival ellentétben a Back-end irány áll közel hozzá, és a képzés után is ezen a területen helyezkedett el. Hogyan telik egy munkanapja, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg a Back-end területet Tomi történetén keresztül!
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
In 2021 July, we launched our free, online, basic level IT support course called "Hello IT! for Women" in cooperation with INCO Academy - Work in Tech and with the support of Google.org. Through the program, we are helping 300 women to prepare for the challenges of digitalization.
One of the biggest obstacles to business growth is the lack of suitable IT professionals. Specific courses that are tailored to the needs of companies do not only make the recruitment process more efficient but also reduce learning time significantly while also boosting employee motivation. The chief executive officer of Green Fox Academy, Kristóf Bárdos shares his experiences on the practical benefits of the courses.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.