Régóta érdekli a technológia világa, de már egy újságírói karrierrel a háta mögött, kétgyermekes anyukaként kezdte el a Green Foxot. Rengeteg időt és energiát fektetett a képzésbe, ami jó alapokat adott egy új, hosszú távú szakmai pályafutáshoz. Dzindzisz Magdalena április óta főállásában már nem újságcikkeket, hanem kódokat ír egy IT-startupnál, ahol még mindig annyit tanul, mintha iskolába járna. Közben pedig nagy örömmel tapasztalja, hogy ma már senki sem rökönyödik meg azon, hogy egy nő programozással foglalkozik.
Mindig jelen volt az életében az informatika valamilyen formában: már általános iskolásként belekóstolt a kódolásba, felnőttként pedig több programozó is van a környezetében. Hosszú ideig techújságíróként dolgozott, aminek köszönhetően sokat írt és még többet olvasott kapcsolódó témákról, úgyhogy gyakorlatilag végig az orra előtt volt a programozás mint lehetőség. Egy idő után el is kezdett online kurzusokat végezni, de úgy érezte, hogy ennél többre van szükség, ha komolyan ezzel szeretne foglalkozni.
„Rengeteg biztatást és pozitív visszajelzést kaptam
Pont kapóra jött, amikor a Green Fox szervezett egy workshopot újságíróknak, amelyen Dzindzisz Magdalena is részt vett. Nagyon megtetszett neki az iskola, de nem akart fejest ugrani az ismeretlenbe, úgyhogy rutinos újságíróként alaposan utánanézett, hogy mire számíthat. "Kiderült, hogy egy ismerősöm éppen az akkori képzésre járt, úgyhogy őt is jól kifaggattam. Csupa pozitív dolgot mesélt, és pár héttel később már én is jelentkeztem".
Fél éve ért véget a képzés, és Magdalena is maximálisan elégedett, azzal együtt, hogy nagyon nehéz volt, és rengeteg időt kellett beletenni. Már a napi 8 óra sem kevés, amit az iskolában tölt az ember, és ehhez jöttek pluszba a házi feladatok. A szabadidejéből is sokat áldozott a tanulásra, amit két kisgyermek mellett különösen nehéz megoldani. "Volt olyan, hogy meg akartam nézni egy oktatóvideót, miután lefeküdtek a gyerekek, de belealudtam. Szerencsére a férjem nagyon jófej volt, és végig támogatott, hozta-vitte a gyerekeket, és gyakran engem is. A környezetemtől is rengeteg biztatást és pozitív visszajelzést kaptam, hogy milyen bátor vagyok" - emlékezett vissza.
Örömmel tapasztalta, hogy a képzésen nemcsak férfiak vettek részt, hanem nők is szép számmal tanultak kódolni. "Korábban sokan úgy gondolták, hogy ez férfias hivatás, pedig a világ első programozói is nők voltak. Úgy látom azonban, hogy ma már senki sem rökönyödik meg azon, hogy egy nő programozással foglalkozik, és engem sem ért semmiféle hátrány vagy megkülönböztetés ezzel kapcsolatban".
A Samebug nevű magyar szoftverfejlesztő startupnál helyezkedett el, ahol nagyon jól érzi magát. "Úgy gondolom, hogy ez egy hosszú távú kapcsolat lesz" - mondta lelkesen. Továbbra is napról napra rengeteg az új információ, így szinte olyan, mintha még mindig iskolába járna.
Programnyelvek, amikben Magdalena kódolni tud:
A képzésen Javat tanult, a munkahelyén azonban először a Scala, majd a Python programnyelvekben kellett dolgoznia. "Ezekhez az átállásokhoz is jó alapot adott a Green Fox. Körülbelül 1,5 hónap után már viszonylag magabiztosan tudok kódolni számomra addig ismeretlen nyelveken is."
Az újságírás egyelőre nem hiányzik neki, de a váltás óta nem is igazán volt ideje ezen gondolkodni. Ebben talán az is segít, hogy a programozás is egyfajta kreatív alkotófolyamat. Ha pedig mégis írni támad kedve, visszatér korábbi hobbijához, és folytatja techblogját a szabadidejében.
Több tízezer informatikus hiányzik a magyar munkaerőpiacról, a robotizáció terjedésével pedig a szoftverfejlesztők iránti kereslet további növekedése várható. A hiány egyre több embert csábít át IT területre, ugyanakkor az iparági szakértők arra figyelmeztetnek, hogy csak az elkötelezett, nyitott, fejlődni vágyó szakembereket fogadják tárt karokkal a vállalatok.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
The low-code development platform market is expected to witness a notable annual growth rate of 31.3% during 2020–2030. According to P&S Intelligence, the market revenue will reach $190,792.6 million by 2030. This trend has a significant impact on the job market as well, creating a huge demand for low-code developers. In order to provide a better understanding of low-code and the opportunities it creates, we organized a roundtable discussion. Check out the key insights that came out of the session.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
The pressure for growth experienced by IT companies is now having an impact on the labour market. The active involvement of women in the IT sector can not only play an important role in alleviating skills shortages; it can also contribute to the development of a more diverse workplace, stimulating teamwork and productivity.