Menyhért karrierjét pilótaként kezdte az egyetem elvégzését követően, de az élet nem mindig alakul terv szerint, így végül egy izgalmas manőver után sikeresen landolt a programozásba. Hogyan lesz egy pilótából végül szoftverfejlesztő? Mik a különbségek és hasonlóságok a két szakma között? Ismerjétek meg Menyhért korántsem hétköznapi karriertörténetét!
Lassan 10 éve dobolok, volt több zenekarom is, a mostani Kései Kitérő egészen jól alakul, játszottunk országszerte több helyen már, fesztiválokon és szórakozóhelyeken egyaránt. Mindig jelen volt a zene az életemben, de fociztam is nagyon sokáig Egerben, ahol felnőttem. A zene és a sport mellett a repülés kapott még fontos szerepet az életemben, ami szintén egészen kicsi koromtól kísért az utamon. Van egy viszonylag új hobbim is, ez pedig a sörfőzés, amiben tavaly kezdtem elmélyedni.
Bár a hajóskapitányok élete gyermekként nagyon vonzónak tűnt, már egészen korán, amikor először repültem, rájöttem, hogy pilóta leszek, és tudatosan ebbe az irányba kalauzoltam az életem.
Közlekedésmérnöknek és pilótának tanultam Nyíregyházán, akkor még ott volt az egyetlen olyan hely, ahol egyetemi keretek között lehetett tanulni a repülést. Ennek elvégzésével a diploma mellett megkaptam a pilóta engedélyemet is, amivel már jelentkezhettem légitársasághoz.
Az élet nem a terveim szerint osztotta a lapokat, szinte a szakszolgálati engedélyemmel együtt érkezett meg a COVID is, és a légitársaságok azonnal létszámstoppot hirdettek. Egy pár hónapig vártam, hogy helyreálljanak a dolgok, de aztán egyértelművé vált, hogy más lehetőség után kell nézni. Még szerencse, hogy nem vártam tovább, hiszen azóta is bizonytalan a helyzet.
Olyan munkát szerettem volna, amit hosszú távon élvezni fogok és folyamatos fejlődésre ösztönöz. A bátyám programozó, a Green Foxnál végzett korábban, ő mesélt az IT világról és tőle eredt a motivációm, hogy én is belevágjak.
Mindenkinek ajánlanám, hogy próbálja ki. Én például sosem gondoltam volna magamról, hogy ennyire szeretni fogom a kódolást, hiszen korábban csak pilótaként tudtam elképzelni magam, mégis nagyon élvezem. Amikor bekerültem a képzésre, az elején nyilván nagyon nehéz volt, amíg ráéreztem, de az első sikerélmények után beleszerettem.
Tetszik benne, hogy gondolkodtat, mindig más problémára kell megoldást találni és sokszor csapatban kell dolgozni, hogy eredményre jussunk.
A repülés és a programozás között az a nagy különbség, hogy a repülésnél mindent előre kell ellenőrizni, előkészíteni, előre gondolkodni a felszállás előtt, hogy megelőzzünk egy vészhelyzetet. Fent a levegőben már rutinból, reflexből kell cselekedni, hiszen nagyon sokfelé kell figyelni, nem állíthatod le a gépet a levegőben, hogy átgondold a dolgokat. A programozásnál nem lehet ennyire előre tervezni. Ha valami nem működik, van időd gondolkodni, át lehet írni, lehet keresni egy jobb megoldást. Kis időbe beletelt, mire át tudtam állítani a gondolkodásomat, meg tudtam győzni magam, hogy nem kell mindent az elején megoldanom, érdemesebb a folyamat közben keresgélnem és összelegóznom a hiányzó darabkákat.
Szerintem sokat hozzá tett az élményhez, hogy egy ilyen közegben tanultam programozni. Egyetemi környezetben nem biztos, hogy közel került volna hozzám ez a terület. De így, hogy itt jó társaság is jött össze, mindenki fiatal, a mentorok is nagyon jó fejek, mindenki segítőkész, érthetően van elmondva a tananyag és mi is beletettük a munkát, így egyik pillanatról a másikra nagyon megszerettem a kódolást.
A legnagyobb kihívás nekem az első modul elvégzése volt. Egy félév kihagyás után a zenekar mellett nehéz volt visszaülni az iskolapadba, pláne egy ilyen intenzív képzésre. Nem volt semmilyen előképzettségem, teljesen a nulláról kellett elkezdenem.
A családom nagyon támogatott az első pillanattól kezdve. Látták, mennyit küzdöttem azért, hogy pilóta lehessek, és szerették volna, ha megtalálom végre a helyem, ahol megtérül az a rengeteg befektetett munka, amit a tanulásra szántam. Amikor előálltam az ötlettel, hogy kipróbálnám magam a programozásban, nagyon pozitívan fogadták.
A záróvizsgát követő 1 hónapos felkészítő után el is kezdtem pályázgatni néhány helyre. Nehézséget okozott, hogy én korábban soha nem vettem részt állásinterjún, csak a felkészítő anyagokra támaszkodhattam. Kellett szereznem némi gyakorlati tapasztalatot is mind a HR-es, mind a szakmai interjúk terén, mire belejöttem. Megérte türelmesnek maradni, mert végül egy jó hírnevű hatalmas multinacionális vállalathoz sikerült elhelyezkednem Junior Java fejlesztőként.
Laci egy teljes karrierutat járt végig egészen az alapoktól kezdve a vezetői beosztásig, mielőtt úgy érezte, eljött a karrierváltás ideje. A komfortzónájából kilépve jelentkezett a Green Fox egyik speciális képzésére, hogy kipróbálja magát egy teljesen új területen, Microsoft Business Central programozóként.
Az informatikai vállalatok esetében tapasztalt növekedési kényszer napjainkra a munkaerőpiacon érezteti hatását. A nők aktív bevonása az IT szektorba nem csupán a szakemberhiány enyhítésében játszhat kiemelkedő szerepet, de hozzájárulhat a sokszínűbb munkahelyi közösség kialakításához, serkentve a csapatmunkát és a produktivitást.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
How is it possible to give more impetus to IT development and HR processes at the same time, even though this field is understaffed? How can you fill the gap when you need specialists of a company-specific technology who are ready to join a project as quickly as possible? The corporate bootcamp, which provides specific skills in close cooperation with a company, responds to these challenges.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.
The lack of IT professionals has been a problem in Hungary for decades now. Péter Bogyó, editor of HRTV and Anita Fachs, the head of the Hungarian operation of Green Fox Academy, sat down for an interview and talked about the current IT market trends and possible solutions to the issues facing it. We have summarized the most important bits of the in conversation below.