Mozga Anna frissdiplomás bölcsészként vágott bele a programozásba nem sokkal a diplomaosztója után. Miután elvégezte a Green Fox Junior programozó képzését, 1-2 évig kereste a helyét új szakmájában, most pedig úgy érzi, hogy Salesforce-fejlesztőként végre megtalálta. De mit csinál egy Salesforce-fejlesztő, és milyen készségekre van szüksége? Ismerd meg jobban a Salesforce területet Anna történetén keresztül!
2016 júliusában diplomáztam anglisztika szakos bölcsészként. Az egyetem alatt tanítottam nyelviskolában és magánórákat is vállaltam, hogy segítsek másoknak felkészülni a középfokú nyelvvizsgára. Már az általános iskolában kijelentettem, hogy angoltanár leszek, és máig hobbim a nyelvtanítás. Azonban ahhoz, hogy hivatalosan is pedagógussá válhassak, tovább kellett volna tanulnom, és egyre kevésbé voltam biztos abban, hogy szeretném ezt legalább heti 40 órában csinálni. Elkezdtem más irányokon gondolkodni: olyasmit kerestem, amiért őszintén tudok lelkesedni, és amiből meg is tudok élni.
A baráti köröm tele van fejlesztőkkel: vannak olyanok, akik egyetemen tanultak programozást, és olyanok is, akik autodidakta módon képezték magukat. Bár többnyire fiúkról van szó, elkezdtem azon gondolkodni, hogy talán én is képes vagyok rá. A Green Foxot is az egyik barátom ajánlotta, és úgy döntöttem, hogy megpróbálom. Jelentkeztem, és fel is vettek.
Akkor még csak 22 éves voltam, kevés tapasztalattal, így számomra egy elég kemény gyorstalpaló volt. Nagyon kimerültem a végére szellemileg, mentálisan és fizikailag is, de így sem kérdés, hogy ma is belevágnék. Teljesen felforgatta az életemet: amellett, hogy megtanultam kódolni, szuper embereket ismertem meg.
Java programnyelvet tanultam, de nemcsak a technológiai oktatástól kaptam sokat, hanem a soft skill tréningektől is. A képzés alatt tanultam meg például azt is, hogy hogyan kell együttműködni olyan emberekkel, akiknek teljesen más a személyiségük, vagy kezelni az azzal járó stresszt, hogy másnapra teljesítenem kell egy feladatot, amiről nem tudom, hogy képes leszek-e megcsinálni. Utóbbiban az is segített, hogy járhattunk a Green Fox pszichológusához, én gyakran éltem ezzel a lehetőséggel.
Gyorsan ment az elhelyezkedés. Az első munkahelyem egy szoftverfejlesztő cég volt, aztán innen egy év után átmentem egy programozósuliba Javát oktatni, majd kiköltöztem egy időre Dublinba. Szóval a Green Fox után még keresgéltem, hogy a programozáson belül mi az én utam. Most egy éve dolgozom Salesforce fejlesztőként egy nemzetközi technológiai tanácsadó és szolgáltató vállalatnál, az Accenture-nél Budapesten, és végre úgy érzem, hogy a lehető legjobb helyen vagyok.
A mostani munkahelyem előtt nem ismertem, de nem volt elvárás a Salesforce-os tapasztalat. Az állásinterjún meséltem arról, hogy korábban mivel foglalkoztam, majd feltettek néhány szakmai kérdést, de főleg arra voltak kíváncsiak, hogy milyen ember vagyok, és mennyire illenék a vállalati kultúrába. Szimpatikus volt a cég, és tudtam, hogy dolgoznak itt korábbi Green Foxosok, akik már 5-6 éve itt vannak. Ez alapján is úgy gondoltam, hogy jó munkahely lehet, és aztán ez gyorsan be is igazolódott. Nem találkoztam még olyan munkáltatóval, amelyik ilyen szuper onboarding folyamatot biztosít. Az Accenture-nél nagyon figyelnek arra, hogy akit felvesznek, az minél könnyebben be tudjon illeszkedni. Van például Buddy Program, aminek a keretében minden új kolléga kap maga mellé néhány hónapra egy "buddy-t", azaz egy mentort, aki segít bármilyen munkahelyi kérdésben. És ugyanezt a támogató hozzáállást tapasztalom az első perctől a projektek kapcsán is.
A Salesforce egy komplex CRM-rendszer, amit egyre több vállalat használ a hatékonyabb működés érdekében. Egy jól bővíthető és fejleszthető platformról van szó, aminek a testre szabásához szükség van fejlesztőkre. Sokan azt gondolják, hogy Salesforce fejlesztőként csak kattintgatni kell, de nem ilyen egyszerű. Általában ugyanaz az ember felel a Front-endért és a Back-endért, így a Salesforce fejlesztők többnyire Full-stack szerepkörben dolgoznak. A rendszer Back-end oldali fejlesztéséhez szükséges nyelv, az Apex egyébként sokban hasonlít a Javához, ezért Javás tapasztalattal könnyű elindulni ebbe az irányba.
Teljesen változó, az aktuális projekttől függ. Mi nem egy cég konkrét termékét fejlesztjük folyamatosan, hanem különböző vállalati ügyfeleknek dolgozunk kisebb – néhány hónapos, legfeljebb féléves – projekteken. Pont most zárult le az egyik, aminél a fejlesztésen volt a hangsúly, míg a következőnél várhatóan nagyobb szerepe lesz az ügyfélkapcsolattartásnak. Nálunk minden projekten vannak junior, medior és senior szakemberek is, és sok támogatást kapok a tapasztaltabb kollégáimtól. A Covid miatt most home office-ban dolgozunk, amit én egyébként hatékonyabbnak tartok a benti munkavégzésnél. A munkahelyi közösségi életet is online tartjuk fent, ami szintén jól működik: rendszeresen szervezünk például online ebédeket és játékokat. Úgy tudom, hogy hosszabb távon hibrid munkavégzésre fogunk átállni, és ez szerintem olyan rugalmasságot jelent, amire ma már a legtöbb munkavállaló igényt tart.
Azt, hogy nagyon sokrétű. A konkrét feladatokat mindig az aktuális projekt, illetve ügyféligény határozza meg. Jöhetnek matekos-logikai feladatok, szükség lehet kreativitásra, adódhat adatbázis-kezelési feladat, de olyan is előfordult, hogy ppt-t kellett szerkesztenem, és prezentálnom az ügyfélnek. Gyakorlatilag bármit hozhat egy új projekt, és én nagyon szeretem ezt a változatosságot.
Fontos, hogy az ember képes legyen átlátni komplex rendszereket, szóval a logikus gondolkodás és az elemzési készség elengedhetetlen, de soft skillekre is szükség van, hogy az ember hatékonyan tudjon együttműködni másokkal. Ezenkívül az angol nyelvtudás is alapkövetelmény, nálunk legalábbi biztosan, mert a magyar csapatban is van külföldi kolléga, így általában a nem szakmai megbeszélések (például parkolással és egyéb hétköznapi vállalati témákkal kapcsolatban) is angolul zajlanak.
Olyannak, aki rendelkezik a fenti készségekkel, szereti a sokszínű feladatköröket, és nem bánja, hogy szinte minden nap valami újat kell csinálnia, tehát szívesen mozdul ki a komfortzónájából.
Abszolút. Nemcsak annak örülök, hogy elvégeztem a Green Fox képzését, hanem annak is, hogy a Salesforce fejlesztés irányába mentem. Most nagyon elégedett vagyok a helyzetemmel, és úgy érzem, hogy innen a határ a csillagos ég.
Szeretnél IT területre váltani? Ha a programozás mellett az üzleti folyamatok is érdekelnek, akkor lehet, hogy a Salesforce fejlesztés lesz a Te karrierutad. Jelentkezz junior programozó képzésünkre és sajátítsd el villámgyorsan velünk.
Balázs eleinte autodidakta módon próbálta megtanulni a programozás alapjait, hogy saját vállalkozása hatékonyságát növelje vele, de egy ponton túl elakadt. Szerencsére rátalált Front-end képzésünkre, és azóta is folyamatosan bővíti tudását IT területen. Kinek ajánlja a Front-endet, és mik a további karrier tervei? Vele készült interjúnkból kiderül!
Dr. Pető Krisztián a jogi karrierjét váltotta programozásra. A Green Fox első Salesforce képzésén végzett, ami még le sem zárult, amikor állásinterjúra hívták, egy héten belül pedig már ajánlatot is kapott. Milyen élmény volt számára a képzés, mi fogta meg a Salesforce területben, és kinek ajánlja? Ismerd meg Krisztián karrierváltásának a történetét!
Az informatikushiány egy több évtizedes probléma Magyarországon. Ennek kapcsán az aktuális IT munkaerőpiaci trendekről, megoldási lehetőségekről beszélgetett Bogyó Péter, a HRTV adásszerkesztő műsorvezetője Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével. Az alábbiakban a beszélgetés legfontosabb részeit foglaltuk össze.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
The benefits of low-code, or platform-based development are widely recognized by more and more companies, however, there are still many questions around the technology. That’s why we organized a roundtable session where we discussed the platform’s potentials, including the fact that low-code can be the perfect entry point to an IT career.
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
Besides challenges, the changes in the industry brought about by technological trends also present opportunities for companies to increase their revenue streams. However, if they want to stay ahead, organisations must keep pace with evolving technology, and their employees must have the necessary skills.
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.