Réka Szegeden tanult geográfusnak, dolgozott asszisztensként, és felkérték cégvezetőnek is, mégis programozóként találta meg a hivatását.
A szegedi gimnáziumban az informatika helyett a filozófián volt a hangsúly, akkor még fel sem merült Rékában, hogy évekkel később ő a programozásból fog megélni. Az érettségit követően beiratkozott a Szegedi Tudományegyetem geográfus szakára, hiszen gyerekkori álma volt, hogy térképész legyen. A felismerés, miszerint később ebből nem fog tudni megélni, már másodévben tábort vert Réka fejében, ezért tanulmányait felfüggesztve dolgozni kezdett. Először Szegeden, többek között egy ügyvédi irodában vállalt leírói munkát. Aztán - átmenetileg - felköltözött Budapestre.
„A programozói munkáról volt egy képem: egy matematikai gondolkodású valakinek el kell végeznie egy rettenetesen nehéz képzést az egyetemen, ahonnan az ismerőseim sorra potyogtak ki. Nem is terveztem, hogy megpróbálom. Én nem akartam eljönni Szegedről, mert nagyon szeretem. Viszont csak olyan munkákat csináltam, amik számomra nem jelentettek kihívást. Feljöttem Budapestre, hogy majd csak lesz valami. Egy call centerben kezdtem dolgozni, aztán irodavezető asszisztens lettem, végül eljutottam egy logisztikai és ipari szaklap szerkesztőségébe. A kollégáimmal sokat utaztunk a környező országokba, amit nagyon élveztem, ráadásul fejlesztettem az angolomat, ami később, a Green Foxban nagyon jól jött.”
Ez a munkahely idővel megszűnt, Réka visszaköltözött Szegedre, ahol azonban a korábbinál jobb pozícióba került a helyi munkaerőpiacon. Egy patikahálózat beszerzője lett. Másfél év múlva felkérték, legyen cégvezető. Réka ezt elvállalta, de hamar rájött, hogy ez nem való neki. Addigra ugyanis már érlelődött benne a gondolat: váltani kell. Azon kapta magát, hogy nézegeti a programozóképzéseket a weben. Szembejött egy „Jó lennél programozónak? Töltsd ki ezt a tesztet!” hirdetés a Facebookon, és Réka önmagát meglepő módon nagyon jó eredményt ért el.
„Akkor esett le, hogy egy számomra eddig teljesen elképzelhetetlen pályán is tudnék érvényesülni. Elkezdtem képzéseket keresgélni. A párom, aki szintén fejlesztő, akkor költözött fel Szegedről Budapestre, egy startup cégnél kezdett dolgozni. Kimatekoztuk, hogy hogyan tudjuk megfinanszírozni azt a bő 4 hónapot, amíg a képzésem tart, bár ez inkább 6 hónap volt, mert márciustól szeptemberig nem kerestem pénzt. Az első három hónapra álláskeresési járadékot vettem fel, a második három hónapot családilag kigazdálkodtuk.”
Réka elmesélte, hogy három különböző képzésre jelentkezett, és azért döntött a Green Fox mellett, mert egyrészt nagyon élvezte a tanfolyamot megelőző Ladies’ Coding Night elnevezésű programot, ahol elmondása szerint kifejezetten jó volt látni, hogy nők is dolgoznak ebben a szakmában. Döntésének legfőbb oka azonban a Green Fox átláthatósága volt. Megkereshetőek a régi hallgatók, lehetőség van megnézni, hogy kik vesznek részt a képzéseken, hogy ki honnan jött, milyen korosztályból. Réka úgy fogalmazott, hogy ezek olyan életszagú történetek, amelyekkel azonosulni tudott.
„Feltettem magamnak a kérdést: 31 évesen én most tényleg beülök egy tanfolyamra? Ráadásul karrierváltásról az én esetemben nem lehet beszélni, mert nem volt klasszikus értelemben vett szakmám. Féltem, hogy ez a 20 évesek világa, túl nehéz és gyors lesz nekem. A képzés baromi nehéz volt, de a 20 éveseknek is az volt. Nagyon szerettem és most hiányzik a Green Foxos időszak. Rettenetesen jót tett az agyamnak, hogy minden nap új dolgot tanultunk. Azóta sokkal kreatívabban gondolkodom, és több irányból közelítek meg problémákat, mint korábban.”
Réka olyan osztályban végzett, ahol angolul tanultak Java backend programozást. A képzés végén a hallgatók számára a Green Fox Gold partnerei, azaz a kiemelt partnercégek kínálhattak először munkalehetőséget. Réka bevallotta, félt, hogy helyette inkább a fiatalabbakat kapkodják el a munkaadók, ezért meg is lepődött, amikor már a kiválasztási folyamat elején több cég is megkereste őt, és kérték, menjen interjúra hozzájuk. Nyolc hónapja a SmartFront Kft.-nél helyezkedett el, azóta boldog és büszke junior programozóvá vált.
„Szuper jó érzés tudni, hogy partnercégek már több olyan feature-t használnak, amit én fejlesztettem. Korábban nem kaptam visszajelzést a munkámmal kapcsolatban, itt viszont rendszeresen kapok feedbacket. Ezt is óriási pozitívumnak tartom az új szakmámban. Itt olyan termékeket csinálunk, amit sokan használnak, aminek komoly értéke van.”
UPDATE: Réka programozói karrierje azóta Dublinban folytatódik!
Ma már köztudott, hogy programozóként is nélkülözhetetlen az empátia és a kommunikáció. Olyannyira, hogy egyre több munkáltató részesíti előnyben a soft skillekben erős, technikai tudásban még fejlesztésre szoruló jelölteket. De milyen soft skillekkel kell rendelkeznie egy programozónak, és mennyire fejleszthetők ezek a készségek? Mennyiben alakíthatja át ezeket az elvárásokat a ChatGPT és társainak előretörése? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Ádám Annabellával, a Green Fox pszichológusával.
Az elmúlt néhány évben igencsak megnőtt a népszerűsége a kevés, vagy akár semmilyen programozói tudást nem igénylő alkalmazásfejlesztő- platformoknak. Ezek remek lehetőséget kínálnak a fejlesztő-hiánnyal küzdő vállalatoknak és azok számára is, akik szívesen váltanának IT-ra, de a programozást elsőre nagy falatnak érzik.
A piaci változásokat elsősorban rugalmassággal és agilitással kezelhetik hatékonyan a vállalatok, ebben pedig nagy szerepet kap a munkaerő képzettsége és az új kollégák integrációjának minősége is. A belső vállalati képzések mindkét esetben megoldást jelentenek. A képzések nemzetközi trendjeit, a magyar specifikumokat és a vállalatok igényeit Fachs Anita, a Green Fox Academy vállalati szolgáltatásokért felelős cégvezetője vázolta fel a Bitport CIO podcastjének legutóbbi adásában.
A hosszú hónapokig elhúzódó toborzás a HR rémálma. Főleg, ha még attól is tartani kell, hogy a nehezen kiválasztott szakember egy jobbnak vélt ajánlat miatt hirtelen továbbáll. Pedig van olyan megoldás, ami a kockázatokat és a költségeket is minimálisra csökkenti. Ez a tehetséges fiatal programozókat és a vállalatokat összekötő Tech Talent Speed Date, amelyet a Green Fox Academy szervez március 9-én, Budapesten.
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Bence was working in retail during his university studies. During these years he decided to apply for a part-time programming course at Green Fox Academy. After Green Fox, he started to work in DevOps at a German IT company, 100% remotely. What is his course experience? Why does he like DevOps, and how future-proof does he think his new profession is? Get to know the story of his career change!
Ádám Pisky-Nagy worked in development policy for 5 years, before graduating from Green Fox Full-stack programmer course in 2019. After the placement, he quickly moved up the ranks and now works as a senior developer. What does it take to become a senior in the programming profession, and what can a career change bring in terms of salary? Get to know Ádám's story!
In our latest series of articles, we aim to introduce those IT career paths that allow us to remain marketable and acquire long-term future-proof knowledge on the labor market. Our next stop is DevOps. According to the estimates of the largest analytical companies, the market of DevOps-based tools is growing from 3.42 billion in 2018 to 15 billion dollars by 2026. Simultaneously, there is a growing demand for DevOps specialists in the market as well, that is why we will introduce this career path more in depth.
The rapid change in development needs and technologies, a shortage of quality workforce, and the difficulty of retaining colleagues with valuable professional skills are major challenges for companies worldwide. How to give a unique answer to a global problem? Who is responsible for the management of this problem, and where should you start? We discussed all these questions with Anita Fachs, who is the managing director in charge of corporate services at Green Fox.