Miért fontos, hogy növekedjen a nők szerepvállalása IT területen? Hogyan lehetne javítani a női munkavállalók arányát? Kinek való ez a szakma, és hogyan érdemes belevágni? Ezekről a témákról beszélgettünk Fachs Anitával, a Green Fox Academy magyarországi operációjának vezetőjével.
Folytatódik rendhagyó rendezvénysorozatunk, a Ladies' Coding Night, melynek keretében ismét szeretnénk minél több nőnek megmutatni, hogy a programozás bizony nem csak a férfiak játszótere.
Már az alapítása óta társadalmi értékvezérelt közösség voltunk, a nők IT-ban való szerepvállalása pedig egy rendkívül fontos társadalmi kérdés. Éppen ezért feladatunknak érezzük, hogy lépéseket tegyünk ennek az aránynak a javítása érdekében, kifejezetten nőknek szóló eseményekkel és programokkal, képzésekkel. Büszkeséggel tölt el minket, hogy erőfeszítéseink nem hiábavalók, hiszen a hazai szektorra jellemző számhoz képest a hallgatóink között két és félszeres a nők aránya, de természetesen van még tér a fejlődésre.
A legtöbb tech vállalat arról számol be, hogy amikor megjelennek az első női fejlesztők a csapatban, megváltozik a hangulat, fellendül a kommunikáció, beindul egyfajta változás a munkahelyi kultúrában. Ezt kutatások is alátámasztják: a Harvard Business Review szerint a diverz csapatok gyorsabban oldják meg a problémákat és jobban is érzik magukat, ugyanis a sokszínűség arra ösztönzi az embereket, hogy legyenek nyitottak és osszák meg egymással ötleteiket, gondolataikat.
Mi is azt látjuk a partnereinknél, hogy ahol több nő dolgozik egy fejlesztőcsapatban, ott bizony eredményesebben folyik a munka. Ezt annak tulajdonítják a cégek, hogy sokkal több a kommunikáció, ami a csapaton belüli problémamegoldást nagyban elősegíti, a nők új szempontokat hoznak be, és a jobb hangulatnak köszönhetően motiváltabbá válnak a csapattagok.
Még mindig nagyon sok tévhit van akörül, hogy valójában mit csinál egy IT szakember, és általában úgy képzeljük el őket, mint a sarokban ülő, magányos embereket, akik sötétben programoznak valamit egy hatalmas monitor előtt. Ezt sok nőnek kifejezetten riasztónak tűnhet. Pedig a fejlesztés sokkal inkább egy vibráló, innovatív, alkotó folyamat sok kommunikációval és csapatmunkával. Első lépésként úgy gondolom, hogy ezeket a tévhiteket kellene lebontanunk.
Emellett fontos, hogy a nők reálisan lássák a szakmában rejlő potenciált, több ismeretet szerezzenek a különböző munkakörökről. Mi kifejezetten törekszünk arra, hogy minél több jó példát, egyedi női karrierutat mutassunk be a jövő női IT tehetségeinek, hogy ők is bele merjenek vágni a karrierváltásba.
Van egy kifejezetten nőknek szóló rendezvénysorozatunk, a Ladies’ Coding Night, amin rengeteg nőnek sikerült már bebizonyítanunk, hogy a programozás lehet a karrierjük következő állomása. Ezen az eseményen az érdeklődők találkozhatnak női példaképekkel, többek között olyan volt green foxosokkal, akik most fejlesztőként dolgoznak, illetve egy két órás, női mentorok által vezetett workshopon ki is próbálhatják magukat a programozásban. . Az esemény résztvevői webes nyelvekkel (HTML, CSS, JavaScript) ismerkedhetnek meg, teljesen az alapoktól kezdve.
Emellett most indul negyedik alkalommal az Academy4MoMs képzésünk, ami kifejezetten kisgyermekes anyukáknak szól. Ez egy bölcsődei szolgáltatással egybekötött részidős programozó kurzus, amelyen fokozatosan nő a terhelés, így az anyukák könnyebben szokhatnak vissza a munkába a gyermekkel otthon töltött idő után. Így az első hónapban hetente 3x3 órát, majd a képzés második ütemében heti 5x3 órát töltenek a képzésen az anyukák, így a délután a családé és az otthoni feladatoké lehet. A képzés utolsó 2 hónapjában pedig egy részidős álláshoz hasonlóan már heti 5x6 órát vesz igénybe a képzés.
Az Academy4MoMs tökéletes példája annak, hogy mennyire fontos a nők szerepvállalásának növelése IT területen, hiszen az összes végzett anyukánk sikeresen helyezkedett el a szakmában.
Több irányból is meg lehet közelíteni a kérdést, és nyilván vannak vállalatspecifikus tényezők, mindenki ismeri a saját erősségeit, amire lehet építeni. De ha két dolgot kellene kiemelnem, akkor a legfontosabb szerintem az élethelyzetnek megfelelő feltételek biztosítása és a befogadó közeg megteremtése. Előbbire példa a rugalmas, illetve részidős munkaidő lehetősége, vagy a rugalmas szabadságkezelés. Míg a légkör esetében fontos, hogy ne legyen kellemetlen egy meetinget azért lemondani, mert szülői értekezletre kell menni, vagy mert beteg lett a gyerek. De alapvetésnek kell lennie annak is, hogy az első női kollégák, akik egy fejlesztőcsapathoz csatlakoznak, ne érezzenek semmiféle megkülönböztetést a csapaton belül.
Már most is vannak kiváló vállalati példák, a partnercégeink között is sokan felszálltak erre a vonatra és jó eredményekről számolnak be. Hosszú távú terveik között szerepel, hogy ezeket a programokat tovább mélyítik.
Én úgy látom, ha nőként sikeres akarsz lenni IT területen, elsősorban magaddal kell megküzdened, én itt nem a külső tényezőket emelném ki. Az IT azt követeli meg, hogy valaki folyamatosan fejlessze önmagát, és erre tudjon megfelelő időt szánni. Nagyon gyorsan lehet fejlődni és előrejutni, pont ezért az IT-ban egy karrier sokkal gyorsabb tempóban tud haladni, mint más területeken.
Szerintem a legfontosabb, hogy próbálgassák magukat. Jöjjenek el július 30-án a Ladies’ Coding Night-ra, gyűjtsenek inspirációt és kóstoljanak bele a programozás alapjaiba. Mi már nagyon várjuk, hogy személyesen is találkozhassunk a jövő új programozó tehetségeivel! :)
Az informatikai szektort érintő szakemberhiány a munkaerőpiac egyik legnagyobb kihívásává nőtte ki magát. Ebben a helyzetben egyre nagyobb jelentőséget kapnak a speciálisan vállalatra szabott megoldások. A corporate bootcamp kifejezetten a cég igényei alapján kidolgozott képzés, ami akár azonnal projektre állítható szakembereket biztosít. A gyakorlati működést és előnyöket a Lufthansa Systems Hungáriával kialakított együttműködésünkön keresztül mutatjuk be.
Barnabás Kádár got into coding as a social scientist because he wanted to find a STEM job. Since then, he has become an experienced Data Engineer and now teaches Python programming himself. What does a Data Engineer do, what skills does he need and who should choose this career path? Learn more about Data Engineering through Barni's story!
Richárd Németh started programming during his second career change. After graduating from Green Fox, he worked as a front-end developer, then recently changed to a full-stack position, and his current job has taken him to the USA. How does he spend a working day and what skills does he need for his job? Discover the world of full-stack development through Ricsi’s story!
Would you like to know our partners better, where you can even start your new IT career after the course? We have great news then! We sat down with Aliz's Community Manager, Petra Palotás, and asked her what kind of workplace Aliz is and why it is good to work there. Read our article and get to know Aliz!
In cooperation with our corporate partner, Morgan Stanley Budapest, we are launching an exceptional scholarship program in April 2022. Within the framework of Java Academy corporate boot camp, we are choosing 15 talented students interested in Java and server-side programming and giving them the chance to restart their careers as back-end developers – for free.
With the involvement of a new investor and majority owner, Sandberg Capital, Green Fox Academy continues the international expansion and the development of corporate services and courses. This partnership opens new opportunities for achieving our goals and we look forward to working together.
Green Fox has become a strong international company and is building a regional IT talent pool. We have international courses and provide international opportunities for our students and corporate partners. We continue to build our market-leading role in the Czech Republic and Slovakia.