A programozóhiány továbbra is égető probléma, miközben bőven vannak tartalékok a munkaerőpiacon: például a kisgyermekes anyukák, akik rugalmas lehetőségek hiányában nehezen illeszkednek vissza a munka világába.
Őket célozta meg a Green Fox Academy és az Academy4MoMs tavaly ősszel közösen elindított programozóképzése, amely június 25-én ért véget. Milyen szintre jutottak el a 9 hónapos kurzus végére az első évfolyam hallgatói, és milyenek az elhelyezkedési lehetőségeik? Ezekről is szó volt a képzést lezáró demón, amelyet jelentős érdeklődés övezett.
A szakemberhiány napjaink egyik legsúlyosabb munkaerőpiaci problémája, miközben a kisgyermekes és a nagycsaládos nők sokszor hiába szeretnének dolgozni. Kevesen találnak ugyanis olyan rugalmas lehetőséget (részmunkaidő vagy távmunka), amely összefér családi teendőikkel. A KSH 2018-as helyzetképe szerint Magyarországon a nők csupán 6,7%-a dolgozik részmunkaidőben, szemben az unió 31,6%-os átlagával. A munkaerőhiány hatására azonban a munkáltatók egyre inkább rákényszerülnek, hogy figyelembe vegyék a gyermekes munkavállalók igényeit, az informatikai szektor pedig jó ideje élen jár ebben.
A megoldás, amivel mindenki nyer
Jelenleg több tízezer informatikus hiányzik a magyar munkaerőpiacról, miközben számos iparágban válik nélkülözhetetlenné a programozói tudás. A kisgyermekes anyukák bevonása olyan win-win helyzetet eredményez, aminek köszönhetően az IT-szektor programozókat, az anyukák pedig rugalmas munkahelyet nyernek. Ezt ismerte fel Utasi-Peszlen Rita, az Academy4MoMs alapítója, majd a Green Fox Academy-vel közösen kidolgozták a részidős programozóképzést, amely a piacképes, junior szoftverfejlesztői tudás mellett bölcsődei szolgáltatást is biztosít.
"Régóta készültünk erre, hiszen az a missziónk, hogy minél több embernek segítsünk elindulni a programozói szakmában, és ebben fontos lépés volt, hogy nyitottunk a kisgyermekes nők felé. Azt láttam az elmúlt hónapokban, hogy az anyukák nagyon eltökéltek és kiválóan elsajátították a tananyagot. A karrierváltás sosem könnyű, de az első nagy lépést megtették, és mi természetesen az elhelyezkedésben is segítjük őket"- mondta el Baráth Barbara, a Green Fox Academy ügyvezetője. Már a program indulásakor számos cég jelezte, hogy potenciális munkáltatóként érdeklődik a hallgatók iránt.
Tárt karokkal várják az anyukákat
Az érdeklődő cégek egyike a Prezi, ahol a kezdetektől fontos érték a diverzitás, hiszen annak idején a cég három alapítója is teljesen más háttérrel rendelkezett. "Nálunk ez a vállalati kultúra szerves része, de számos tudományos kutatás alátámasztja, hogy a sokszínűség növeli a csapatok hatékonyságát. Épp ezért komoly potenciált látunk a kezdeményezésben, és a most végzett hallgatók foglalkoztatására is nyitottak vagyunk" - mondta Kutner Keve, a Prezi engineering managere, aki hozzátette: ahogy mindig, az anyukák esetében is szükséges teljesíteni az elvárt szintet a felvételi teszten.
Tóth Mária, a DXC Technology Hungary alkalmazásfejlesztési igazgatója női felsővezetőként szívügyének tekinti, hogy minél több nő kapjon lehetőséget az informatikában. Ha megvan a közös szándék, a most végzett hallgatókból is szívesen toborozna a cég. "Nem kérdés, hogy a nők alkalmasak erre a pályára. Mindig el szoktam mondani, hogy a világ első programozója, Ada Lovelace is egy hölgy volt. Ettől függetlenül tenni kell azért, hogy a nemek aránya kiegyensúlyozottabb legyen a szakmában, hiszen ezzel a munkáltatók és a nők is nyernek" - hangsúlyozta.
Jó érzés úttörőnek lenni
Az anyukákra 9 hónap kemény tanulás után újabb izgalmas időszak vár: az álláskeresés, majd a beilleszkedés az új munkahelyre. Az eredetileg geográfus szakon végzett Pfening Viola kétgyermekes anyukaként vágott bele a képzésbe. Évek óta vonzották a Green Fox kurzusai, de mivel kisebbik gyermeke most lesz 2 éves, a bölcsődei szolgáltatás és a részidős lehetőség nélkül nem tudta bevállalni. "Szeretnék részmunkaidőben programozóként dolgozni, mert így valószínűleg kevésbé okoz majd gondot a munka és a családi teendőim összeegyeztetése"- mondta el Viola.
Hasonló motivációkról és tapasztalatokról számolt be Gyulai Zsófia, aki három gyermek mellett kezdte el a képzést. Végzettsége szerint szociológus, illetve nyelvtanár, de családanyaként csak részmunkaidőben tud dolgozni, ezért döntött a karrierváltás mellett. Back-end vagy front-end fejlesztőként szeretne elhelyezkedni, de most elsősorban olyan munkahelyet keres, ahol lehetőséget kap a további fejlődésre. "Az anyukáknak szóló programozóképzést fontos újító szándékú kezdeményezésnek tartom, és örülök, hogy ennek a részese lehettem. Jó érzés úttörőnek lenni" – tette hozzá.
A jövőben újabb anyukák válhatnak programozóvá, hiszen szeptembertől elindul a kisgyermekes nőknek szóló képzés második évfolyama. Előképzettségre továbbra sem lesz hozzá szükség, így aki érdeklődik a programozás iránt, és rugalmas munkahelyre vágyik, annak ez ideális lépés lehet egy új karrier irányába.
Koronavírus, maszk, kijárási korlátozás: sokaknak leginkább erről szólt 2020, mi mégsem ezekre fogunk emlékezni. A mi buzzwordjeink ehelyett: #StayAtHome Coding Camp, Impact Ventures, online képzés vagy éppen ISA. És még annyi minden van, amire örömmel és büszkén nézünk vissza. Íme a legemlékezetesebb történések a Green Fox elmúlt évéből.
A cégek fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő IT szakemberek hiánya. Speciális, vállalatra szabott képzésekkel nem csupán a felvételi folyamat válhat hatékonyabbá, de a betanulási idő is jelentősen lecsökken, miközben erősíthető a munkavállalói motiváció. A képzések gyakorlati előnyeiről Bárdos Kristóf, a Green Fox Academy ügyvezetője osztja meg tapasztalatait.
“Someone stole some code from Python God, please help me find it!” - Fanni Fulmer, the storyteller girl, presented her Friday demo tasks at Green Fox embedded in stories after abandoning her career as a nursery-teacher and becoming a programmer. She said it feels good to get a few smiles out of the JavaScript class after a grueling weekend.
He studied to be a lawyer and became a dental technician. Then he realized that due to the incredible advancements in technology, there would be an ever-decreasing demand for human work. Richárd Szabó completed the Green Fox course and has been working as a junior developer for the past one year. He managed to fully realize his plan to start working in his new career before he turns 30.
Nowadays, it is not enough for a programmer to write excellent lines of code; it is also becoming more and more important what soft skills they have. What is the added value of a psychologist developing these skills? What methods are worth adapting in a corporate environment? Our psychologist Fruzsina Fejes answered these questions by presenting the Green Fox strategy.
On March 17 we were happy to co-host the “Tech Up Your Business” webinar together with Green Fox Academy live on Facebook and Zoom. Our renowned speakers from Microsoft, SAS and Emarsys discussed the importance of tech skills for business professionals in various industries, as well as achieving a certain level of familiarity with contemporary technologies to succeed in the business world of today.